Az elnöki hivatalnak, a kormánynak, a belügyminisztériumnak és a gazdasági minisztériumnak írt nyílt levelében a szervezet úgy foglal állást, hogy amennyiben május 15-e után engedélyezik a szállodák és vendéglők működését, 'lehetetlenné válik a társadalmi távolságtartás szabályainak betartása, s ez elősegíti majd a koronavírus-fertőzés terjedését'.
A szervezet aggályosnak tartja, hogy a turisztikai irodák pénzt vesznek el foglalásokra olyan körülmények között, hogy egyelőre nem világos, miként működnek majd a szállásadóhelyek és vendéglők.
'Ne fizessen előre olyan foglalásokra, amelyeket később nem lehet teljesíteni! Az egészség a mi kezünkben van, és a döntést mi hozzuk meg. Mindig csak tudatosan válasszon!'' - fordul a polgárokhoz a fogyasztóvédelem.
Florin Cîţu pénzügyminiszter pénteken jelentette be, hogy tárgyalásokat kezdeményez a turisztikai szektor munkáltatóival az idegenforgalom újraindításáról.
Virgil Popescu gazdasági miniszter arról beszélt, hogy a vendégfogadó helyek kedvezményt kapnak az elektromos energia árából, hogy könnyebben újraindíthassák tevékenységüket, ám erre leghamarabb június elején kerülhet sor, mert a május 15-e utáni két hét a lazítások következményeinek felméréséről szól.
Corina Martin, a Romániai Turisztikai Egyesületek Föderációjának (FAPT) elnöke ezzel szemben arról számolt be, hogy az irodák már számos foglalást fogadtak, beleértve a május 15-e és 17-e közötti hétvégét is.
Klaus Iohannis április 21-én azt mondta: május 15-e után lazítanak a korlátozó intézkedéseken, de csak abban az esetben, ha a fertőzések és a halálesetek száma tartósan csökkenő tendenciát mutat. Másnap az államfő úgy fogalmazott, hogy egy 'elég részletes' tervet terjesztenek elő a korlátozások enyhítéséről.
Marcel Vela belügyminiszter nyilatkozta szerint május 15-én nem nyitnak a vendéglők, a korlátozások lazítása első körben az állampolgárok mozgását, a parkok használatát teszi lehetővé.